Απριλίου 26, 2018

Ξεκινούν την Τρίτη οι Αιγαιοπελαγίτικοι στο σκάκι

Απριλίου 07, 2018 0
Αναγνώστηκε 29 φορές
Ημερομηνία 06/04/18 19:15
Κατηγορίες
 
 
Στείλε το άρθρο σε μήνυμα στο FB

Κοινή χρήση

Ξεκινούν την Τρίτη οι Αιγαιοπελαγίτικοι στο σκάκι

Οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες σκάκι φέτος θα πραγματοποιηθούν την περίοδο 10-14 Απριλίου στη Λέρο και συγκεκριμένα στο ξενοδοχείο Crithoni’s Paradise όπου και θα συμμετάσχουν ομάδες από όλο το Αρχιπέλαγος.

Η συγκεκριμένη διοργάνωση παραδοσιακά φιλοξενείται την Τρίτη μετά το Πάσχα και για πέντε μέρες σε κάποιο νησί, επειδή διευκολύνονται οι ομάδες να μετακινούνται, και αυτή τη βδομάδα τα σχολεία είναι κλειστά, αφού απαιτείται συμμετοχή και από παιδιά (αγόρια και κορίτσια).

Οι αγώνες στην Λέρο περιλαμβάνουν:

 

• το Πρωτάθλημα Αιγαίου (ΠΟΑ),
• το Κύπελλο Αιγαίου,
• το Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων,
• το 1ο ατομικό τουρνουά «Αιγαίας»,
• και άλλες εκδηλώσεις.

Τους αγώνες συνδιοργανώνουν η ΤΕΣΣ Αιγαίου και το Κέντρο Πολιτισμού, Έρευνας και Ανάπτυξης Λέρου «Άρτεμις», υπό την αιγίδα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας .
Η διοργάνωση αυτή είναι επίσημη, γι’ αυτό κατά τη διάρκειά της θα πραγματοποιηθούν το Πρωτάθλημα Αιγαίου ΠΟΑ, το Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων και το Κύπελλο Αιγαίου, τα οποία αξιολογούνται από την ομοσπονδία. Μάλιστα, οι τρεις προκρίσεις που θα προκύψουν θα πάνε στο ατομικό Πανελλαδικό πρωτάθλημα.


Η Οργανωτική Επιτροπή θα έχει την ευθύνη για τη διεξαγωγή των αγώνων και θα αποτελείται από έναν εκπρόσωπο κάθε σωματείου. Μέχρι τη σύσταση της πάντως, υπεύθυνοι είναι η ΤΕΣΣ Αιγαίου και το Κέντρο Πολιτισμού, Έρευνας και Ανάπτυξης Λέρου «Άρτεμις».

Διευθυντής Αγώνων ορίζεται ο κ. Πέτρος Καρναχωρίτης και οι διαιτητές θα είναι οι παρακάτω: Επικεφαλής: Κεραμιώτης Μιχαήλ, βοηθοί: Δαρβίρης Παναγιώτης, Καρναχωρίτης Πέτρος

Στους αγώνες σημαντική θα είναι η παρουσία δυο διεθνών Μαίτρ: του Ηλία Κουρκουνάκη και του Αναστάσιου Παυλίδη καθώς και του Θωμά Ψαθά ο οποίος στελεχώνει την εθνική των Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας.
Ο Ηλίας Κουρκουνάκης είναι Διεθνής Μαιτρ, δάσκαλος – προπονητής σκακιού και συγγραφέας σκακιστικών βιβλίων, σπούδασε Ψυχολογία στο University of Toronto (B.Sc), και προετοίμασε  την ομάδα της Λέρου από τις 2 έως και τις 5 Απριλίου, ενώ θα αναλύει παρτίδες αθλητών καθημερινώς κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» διευκολύνει τη διεξαγωγή των αγώνων προσφέροντας πενήντα σκακιέρες και σκακιστικά ρολόγια. Λόγω περιορισμένου χρόνου, μάλιστα, αυτοί θα διεξάγονται πρωί και απόγευμα, προκειμένου να ολοκληρωθούν και τα τρία πρωταθλήματα εμπρόθεσμα.

Οι κληρώσεις όλων των διοργανώσεων θα γίνουν την 10/4 στις 09:00’ , παρουσία των αρχηγών και διαιτητών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΤΡΙΤΗ 10/4/2018
12:00' Νεανικό 1ος Γύρος, Αιγαίας 1ος γύρος
17:00’ ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
17:30' ΠΟΑ, 1ος Γύρος

ΤΕΤΑΡΤΗ 11/4/2018
10:00' Κύπελλο (Προημιτελικά), Νεανικό, 2ος Γύρος, Αιγαίας 2ος γύρος
17:30' ΠΟΑ, 2ος Γύρος

ΠΕΜΠΤΗ 12/4/2018
10:00' Κύπελλο (Ημιτελικοί), Νεανικό, 3ος Γύρος, Αιγαίας 3ος γύρος
17:30' ΠΟΑ, 3ος Γύρος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/4/2018
10:00' Κύπελλο (Τελικοί), Νεανικό 4ος Γύρος, Αιγαίας 4ος γύρος
17:30' ΠΟΑ, 4ος Γύρος

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/4/2018
9:00' Νεανικό, 5ος Γύρος, Αιγαίας 5ος γύρος
15:00' ΠΟΑ, 5ος Γύρος
19:00’ ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Οι συμμετοχές από τη Λέρο για τη συγκεκριμένη διοργάνωση θα είναι οι παρακάτω:

Πέτρος Καρναχωρίτης ΑΔ:12707
Ιωάννης Καψωμενάκης ΑΔ:15971
Δέσποινα Βαγγέλη ΑΔ:39607
Γεώργιος Μαρούγκας ΑΔ:39608
Επαμεινώνδας Διαμαντάρας ΑΔ: 40937
Μαρία Μούζου ΑΔ:44449
Ζαφειρούλα Καλανδράνη ΑΔ:50191
Ηλίας Ζαρμπούρης ΑΔ: 50192
Ρωμανός Δημήτριος Γεωργανάς
Λεωνίδας Δουμάζος
Σμαράγδη Μιχαλακάκου


Παίδες – Κορασίδες

Μελέτιος Μαρούγκας ΑΔ:38953
Δέσποινα Μαρούγκα ΑΔ:38954
Παναγιώτης Διαμαντάρας ΑΔ:40938
Αναστάσιος Έλληνας ΑΔ: 40939
Γεώργιος Βροχίδης ΑΔ:44144
Γαβριέλα Καρβουνιάρη ΑΔ:44446
Βιργινία Καρβουνιάρη ΑΔ: 44447
Αναστασία - Φανουρία Γαντζία ΑΔ: 44448
Ορφέας Μαρούγκας ΑΔ:44450
Αναστάσιος - Νικόλαος Χατζηόγλου ΑΔ: 48146
Γεώργιος Χατζημηναδάκης ΑΔ:48149
Χρήστος Κύρου ΑΔ:50188
Αναστάσιος- Βασίλειος Δελιέζος ΑΔ:50189 (Πρωταθλητής)
Κρυωνάς Αμπατζίδης
Κωνσταντίνος Αμπατζίδης
Βάγια Ασβεστά
Μιχάλης Βάρνας
Λεωνίδας Βροχίδης
Κωνσταντίνος Έλληνας
Χρυσή Καλπακή
Δημήτριος Καλπακής
Ευδοξία Κανί
Αντωνία - Φλώρα Κεχαγιά
Παρίσης Κουμπάρος
Γεώργιος Κρητικός
Νικόλαος Μοσχονάς
Δήμητρα Μπρούσαλη
Παναγιώτης Μπρούσαλης
Κωνσταντίνος Νικολάου
Αντωνία Σαραντοπούλου
Εφραίμ Ταχλιαμπούρης
Γαβριήλ Ταχλιαμπούρης
Αλεξάνδρα Τζάφα
Λάμπρος Τριχάς
Βασίλειος Χάννα
Σταματία - Σπυριδούλα Χατζηδάκη
Κωνσταντίνος Χατζής

ΠΗΓΗ ΚΠΕΑ Λέρου «Άρτεμις» 



© 2017 Δημοτική Τηλεόραση Κω - All Rights Reserved.